Tipy pre správnu zubnú hygienu  

Používanie vhodných produktov ústnej hygieny je iba prvým krokom k silným a zdravým zubom. Máme pre vás niekoľko úžitočných rád ako sa správne starať o zuby a ústnu dutinu.
Technika čistenia zubov
Čistenie zubov je základná súčasť každodenného života ale nie každý vie ako to robiť správne. Pozrite sa ako na to:
Svieži dych
Až jedna štvrtina ľudí pociťuje krátkodobý nepríjemný pach z úst a približne 6% ľudí sa s týmto problémom trápi dlhodobo. Nepríjemný pach z úst vzniká rozkladom zvyškov jedla pomocou baktérií, ktoré vytvárajú acentón, sulfidy a iné látky.

Poznáme niekoľko príčin vzniku nepríjemného pachu z úst:
1. Nedostatočná ústna hygiena
2. Malé množstvo slín
3. Problémy v iných častiach tela

Zubná pasta, ktorá osvieži dych by mala jemne a účinne odstraňovať zubný povlak. Antibakteriálne prísady a špeciálne príchute ešte viac vylepšujú účinok.  
Deti
Dôkladná starostlivosť o prvé detské zúbky je veľmi dôležitá, keďže im pomáhajú pri hryzení, žuvaní a napomáhajú správnemu vyslovovaniu. Detské zúbky sú viac náchylné na tvorbu zubného kazu, keďže ich sklovina obsahuje menej minerálov, čo umožňuje kyselinám ich narúšanie. Používaním zubných pást s obsahom fluóru hneď ako sa objavia prvé mliečne zúbky posilňuje zubnú sklovinu a chráni ju pred vznikom zubného kazu. Zubná pasta pre deti by nemala obsahovať viac ako 500 ppm fluoridu, keďže deti prehltnú až 30% pasty pri umývaní zubov.

Čo robiť aby boli zúbky vašich detí zdravé?
  • Buďte svojim deťom príkladom v starostlivosti o zuby
  • Čistite zuby svojim deťom 2x za deň: bábätkám od 0–3 rokov by mali zúbky čistiť ich rodičia, deti od 4–6 rokov by si mali čistiť zuby pod dohľadom svojich rodičov
  • Použite zubnú kefku s jemnými štetinami a nanášajte zubnú pastu vo veľkosti zrnka hrachu.
  • Doprajte svojim deťom vyváženú stravu a minimalizujte maškrtenie
  • Berte svoje dieťa pravidelne na prehliadku k zubnému lekárovi
Zuby bez kazov
Zubný kaz je jedným z najčastejších problémov zubov, ktorý vedie k poškodeniu skloviny a postihuje rovnako dospelých ako aj deti. Zubný kaz vzniká rozkladom zvyškov jedla, najmä karbohydrátov a cukrov, baktériami, ktoré vytvárajú v ústach kyslé prostredie. Po čase tieto kyseliny narušia zubnú sklovinu a vedú k vzniku zubného kazu.

Silná a zdravá zubná sklovina

Erózia zubnej skloviny je v súčasnosti veľmi častým problémom, ktorým trpí nielen veľké množstvo dospelých ľudí, ale aj mnoho detí. Pri erózii zubnej skloviny, známej aj ako zubná erózia, dochádza ku strate zubnej hmoty. Tento jav spôsobuje množstvo faktorov, ako napr. rôzne kyseliny v jedlách či nápojoch (napr. ovocné džúsy). Mnoho ľudí tomuto problému neprikladá dostatočnú dôležitosť. Strata zubnej skloviny vedie k žltnutiu a stenšovaniu zubov, ako aj ku citlivosti zubov.
Biele zuby
Krásne biele zuby dodávajú čaro vášmu úsmevu. Nanešťastie, nie každý sa vie popýšiť prirodzene bielymi zubami. Dôvodmi pre žlté škvrny na zuboch sú najmä vek, tabak, čaj a káva. Bielenie zubov je proces, ktorý zuby zosvetlí a odstráni škvrny a farebný nesúlad.
Kompletná starostlivosť
Pokiaľ uprednostňujete starostlivosť o zuby iba v jednom kroku, vyberte si zubnú pastu, ktorá kombinuje viacero účinkov naraz. Vďaka výnimočnej receptúre dokáže poskytnúť kompletnú starostlivosť o zuby.
 
Produkty Spoznajte široký sortiment zubných pást Vademecum Viac
Video Sledujte ako si dokonale chrániť zuby pred zubným kazom Viac
Odporúčania Laboratóriá Vademecum odporúčajú nový rad zubných pást Vademecum PRO Vitamin. Viac